Aktywna Biblioteka

Powiększ lub zmniejsz rozmiar czcionki:

Gminna Biblioteka Publiczna w Borzechowie uczestnicząc w programie Rozwoju Bibliotek opracowała Plan Rozwoju Biblioteki na lata 2013-2015. Obecnie realizujemy zawarte tam działania. Jednym z nich jest zebranie dawnych fotografii i przygotowanie wystawy dawnych fotografii.

W konkursie „Aktywna Biblioteka”  nasza biblioteka zdobyła grant w wys. 4800 zł  na projekt Przybliżanie przeszłości- wystawa starych fotografii i nagranie wspomnień starszych mieszkańców gminy oraz stworzenie drzew genealogicznych rodzin”.  Będzie on realizowany od stycznia do czerwca 2013 r. W domowych archiwach i albumach mieszkańcy naszej gminy mają ukryte prawdziwe skarby, będące pamiątką minionych lat. Są to dawne fotografie dziadków, kuzynów lub często nieznanych osób, które z sentymentem oglądamy. Może ktoś chciałby zaprezentować te pamiątki innym. Biblioteka proponuje możliwość pokazania swoich zbiorów oraz podzielenia się wspomnieniami. Zapraszamy także osoby, które już nie mieszkają na terenie gminy a wcześniej były związane z naszą okolicą o udostępnienie starych fotografii i dokumentów. W bibliotece wykonamy kopię cyfrową, a zdjęcia i dokumenty oddamy właścicielom.

 

Część zebranych fotografii w formie cyfrowej umieścimy w Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej, tworzonym przez naszą bibliotekę przy pomocy Fundacji Ośrodka Karta. Ponieważ mamy coraz mniej osób, które mogą nam opowiedzieć o swoim życiu kilkadziesiąt lat temu, chcemy nagrać relacje z tymi osobami. Historia mówiona to bezcenna pamiątka.

Aby przybliżyć mieszkańcom historię rodzin będziemy tworzyć drzewa genealogiczne, najpierw w formie elektronicznej na stronie Myheritage.pl, a później także w formie graficznej. Będzie to niezwykła pamiątka, którą można uzupełniać po zdobyciu nowych wiadomości o swoich przodkach.

Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą uczestniczyć w projekcie do współpracy. Jeśli chcesz nauczyć się czegoś nowego i ciekawie spędzić czas – przyjdź do biblioteki. Zapraszamy.

Ukryte dziedzictwo warto pokazać wszystkim zainteresowanym, aby nie leżało w zapomnieniu

„Aktywna Biblioteka” to projekt realizowany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

 

Gadu-Gadu Kontakt
Zagadaj na nr: 41815713
Biblioteka