Czarna książka kolorów

„Czarna książka kolorów” to opowieść o Tomku, który nie widzi i o tym jak on postrzega otaczający go świat. Kolory są dla Tomka tysiącem smaków, dzwięków, emocji. Chłopiec zaprasza nas do odkrywania świata wcale go nie widząc. Książka jest prawie cała czarna – na czarnych stronach mieszczą się czarne ilustracje, czarny braille, jedynie tekst odcina się od tła jasnymi literami.

Gminna Biblioteka Publiczna w Borzechowie korzystając z książki przygotowała zajęcia dla dzieci z klasy I Szkoły Podstawowej w Borzechowie. Dzieci wraz ze swoją wychowawczynią mogły różnymi zmysłami poznać otaczające je świat. Dzieciom najbardziej podobało się malowanie portretu bibliotekarki z zawiązanymi oczami. Dużą trudność sprawiło napisanie swojego imienia za pomocą liter alfabetu braille'a oraz „malowanie” czarnych obrazków czarną plasteliną (póżniej doszedł jeszcze kolor, aby ożywić obrazek). Galerię prac wywiesiliśmy w bibliotece. Książka wzbudzała emocje i bardzo się podobała pomimo braku kolorów.

Współorganizatorami konkursu, dzięki któremu otrzymaliśmy książkę są Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg.

Zobacz galerię >>