ZASMAKUJ W TRADYCJI

ZASMAKUJ W TRADYCJI to projekt współpracy trzech lokalnych grup działania: LGD Kraina wokół Lublina, LGD Ziemia Biłgorajska i LGD Ziemi Kraśnickiej. Celem projektu jest promocja walorów kulturowych, głównie tradycji kulinarnych partnerskich lokalnych grup działania oraz rozwój aktywności i przedsiębiorczości mieszkańców, wykorzystujących potencjał produktów lokalnych i tradycyjnych. W ramach realizacji projektu ma odbyć się cykl 41 warsztatów kulinarnych, prowadzonych przez zawodowych kucharzy. Zgromadzone osoby przygotowują wybrane dania regionalne i prezentują przygotowane przez siebie potrawy tradycyjne.

27 marca 2014 r. w remizie OSP w Borzechowie odbyło się kolejne ze spotkań, które prowadziła Fundacja Qulturalne Qulinaria. Panowie Marcin Majcher i Radosław Taracha służyli pomocą podczas przygotowania żuru na zakwasie i kartaczy suwalskich. Swoje zdolności kulinarne pod okiem doświadczonych kucharzy rozwijało 30 pań z terenu gminy Borzechów. Mieszkanki gminy zaprezentowały także przygotowane przez siebie potrawy: pazibrodę, „szewcoki”, parowańce, ciasto drożdżowe Ewa Jachuła, kluski ćpane, kotlety z kurczaka i zalewajkę Marianna Pietras, racuchy Marianna Samolej, bigos Helena Szantyka, lemieszkę Anna Koral. Gościliśmy także Waldemara Sulisza, dziennikarza, znawcę smaków Lubelszczyzny, który zachwycił się pazibrodą, bigosem i racuchami i przepisy na te potrawy znalazły się w piątkowym wydaniu Dziennika Wschodniego oraz na stronie www.jemlublin.pl.

W czasie spotkania można było obejrzeć wystawę starych zdjęć z terenu gminy „Z albumu Babci…”, która wzbudziła wiele wspomnień oraz ozdoby wielkanocne wykonane w bibliotece, a także tradycyjne kraszanki wykonane przez Dorotę Woś.
Jednym z elementów promocji produktów oraz miejsc ich wytwarzania i tradycji z tym związanych jest realizacja cyklu programów ZASMAKUJ W TRADYCJI, które są emitowane od 6 kwietnia w TV Lublin. Ekipa telewizyjna odwiedziła warsztaty kulinarne oraz Michała Zgieta -prezesa Stowarzyszenia Centrum Artystyczne „Teatr w Remizie” z Łączek -Pawłówka, malarza Alesandra Avetisyana, Ewę Jachułę, prezentującą etapy wykonania „szewcoków” i parowańców oraz park dworski w Kłodnicy Dolnej, u  Mirosława Kowala. Program, w którym zostanie zaprezentowana nasza gmina będzie można obejrzeć na początku czerwca(dokładna informacja o terminie emisji ukaże się na stronie www.bibliotekaborzechow.pl).

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do przypomnienia sobie dawnych przepisów, które zbierzemy w bibliotece, tworząc gminny przewodnik kulinarny. Prosimy o przepisy, fotografie potraw i tradycyjnych kuchni oraz o opowieści o dawnych zwyczajach i obrzędach oraz przygotowywaniu potraw. Relacje możemy spisać lub nagrać. Zachęcamy do współpracy. Kontakt: Gminna Biblioteka Publiczna w Borzechowie tel. 81 5111098.

Galeria>>

Agnieszka Zagajewska